Výlety v okolí Prahy v roce 2024

Poznávání krás naší domoviny je skvělou příležitostí k aktivnímu odpočinku a trávení času s rodinou. Česko skýtá nepřeberné množství míst, která stojí za to navštívit. Kam se vydat ve Středočeském kraji? Článek přináší tipy, kam dnes na výlety v okolí Prahy, které zahrnují kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek či hradů i zábavné aktivity pro děti.

Kam o víkendu na výlet v okolí Prahy?

Možností, kde v blízkosti hlavního města trávit volný čas, je spousta. Do zajímavých lokalit se lze vydat autem, vlakem, na kole nebo třeba pěšky. Jaká místa jsou ideální pro pěší výlet v okolí Prahy, kam na výlet autem a co navštívit s malými dětmi?

Vyhlídka Máj

Mezi jasné tipy na výlety patří Vyhlídka Máj. Vyhlídku Máj, která nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Vltavu, najdeme nedaleko obce Teletín. Nachází se na vysoké skále nad bývalými Svatojánskými proudy, které byly ve čtyřicátých letech zatopeny Štěchovickou přehradou. Vyhlídka je celoročně přístupná po žluté turistické stezce z obce Teletín, kam se lze dostat přibližně za 50 minut autem z Prahy.

Známá vyhlídka Máj nabízí krásný výhled na Vltavu.

Karlštejn

Skvostný gotický hrad Karlštejn, který se stal předlohou divadelní hry Jaroslava Vrchlického, se řadí mezi nejkrásnější hrady a zámky v Česku. K vidění je zde například originální nástěnná výzdoba ze 14. století nebo sbírka obrazů Mistra Theodorika. Nově lze využít také nočních prohlídek s překvapením. Cesta do městysu Karlštejn z Prahy trvá kolem 45 minut autem či vlakem.

Gotický hrad Karlštejn se nachází jen pár minut od Prahy a patří mezi místa, která určitě stojí za návštěvu.

Kokořín

Mezi tipy na výlety v okolí Prahy nesmí chybět ani hrad Kokořín. Nachází se v srdci malebné přírody na Kokořínsku, jež skýtá pískovcové skály, louky, jezírka a malé vesničky. CHKO Kokořínsko leží asi 40 kilometrů od Prahy a je dostupná autem, veřejná doprava sem bohužel nejezdí.

Prohlídku hradu stojí za to spojit s procházkou po okolí nebo projížďkou po cyklostezkách. Tato možnost potěší všechny, kteří se snaží zhubnout stehna. Procházky i kolo jsou k tomu totiž ideální.

Křivoklát

Další z českých hradů, jehož návštěvu se vyplatí nevynechat, je Křivoklát, gotický hrad z 12. století. Jeho návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových tras, z nichž každá je vhodná pro určité roční období. Prohlídku hradu lze spojit s procházkou po vyznačených vycházkových trasách, které vedou k nejkrásnějším vyhlídkám na Křivoklát a zajímavým místům v jeho okolí.

Návštěvníci hradu Křivoklát si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.
Návštěvníci hradu Křivoklát si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.

Lomy Amerika

Další z nejlepších výletů v okolí Prahy je návštěva vápencových lomů Malá a Velká Amerika, nazývaných také jako český Grand Canyon. Tento výlet se dá spojit také s prohlídkou Karlštejna. Nacházejí se v obci Mořina nedaleko městysu Karlštejn, odkud sem lze dojít pěšky po trase dlouhé asi 4 km.

Voda na dně lomů je průzračně čistá, nicméně brána do lomu je trvale uzavřená a slézat po skalách i přes přísný zákaz rozhodně nelze doporučit. Lomy Malá a Velká Amerika jsou často vyhledávaným místem filmových společností. Natáčely se zde například scény filmu Limonádový Joe nebo Akumulátor.

Lomy Malá a Velká Amerika si právem vysloužily pojmenování ,,český Grand Canyon"
Lomy Malá a Velká Amerika si právem vysloužily pojmenování ,,český Grand Canyon“..

Vyhlídka Panská skála

Panská skála je nejstarším chráněným geologickým útvarem, nacházejícím se u Kamenického Šenova na Českolipsku. Pamatovat si ji můžeme například z pohádky Pyšná princezna. Jedná se o čedičový útvar se svislými šestibokými sloupci, jenž je často nazýván také jako ,,kamenné varhany“. K panské skále vede mnoho turistických tras z Kamenického Šenova, Nového Boru a České Lípy, kam se lze autem z Prahy dostat přibližně za hodinu.

Několik dalších informací nejen o vyhlídkách, které se nachází v blízkém okolí Prahy, lze najít v tomto článku.

Prokopské údolí

Prokopské údolí se řadí k nejkrásnějším místům našeho hlavního města a je oblíbeným cílem mnoha návštěvníků. Pokud dojdou nápady na to, co dělat o víkendu v Praze, je návštěva slavného ,,Prokopáku“ jednou z těch nejlepších možností.

Nachází se zde různé přírodní zajímavosti včetně lomů, údolí, skalních výběžků či jezírko s průzračně čistou vodou, které patří mezi nejhezčí jezera v ČR. Kaňon údolí dosahuje hloubky 70 metrů a vznikal postupně během milionu let erozní činností. Vápencové skály s mnoha jeskyněmi ukrývají pozůstatky prehistorických zvířat i lidí.

Prokopské údolí bezpochyby patří na seznam nejkrásnějších míst v okolí Prahy.
Prokopské údolí bezpochyby patří na seznam nejkrásnějších míst v okolí Prahy.

Kam dnes na výlet v okolí Prahy

Ani za turistickými trasami se nemusíme vydávat příliš daleko od Prahy. Turistika představuje skvělou formu aktivního odpočinku, který napomáhá zapomenout na starosti všedních dní a zbavit se stresu. Vydat se „po svých“ je možné téměř kamkoliv, některá místa jsou k tomu však jako stvořená. Přinášíme proto několik tipů, kam dnes na výlet v okolí Prahy, které stojí za to uskutečnit.

Krajinou barona Ringhoffera

Naučná stezka s názvem Krajinou barona Ringhoffera vede malebným krajem v okolí Velkých Popovic a Kamenice, o jehož rozvoj se v 19. století významně zasloužil baron František Ringhoffer.

Pěší výlet nedaleko Prahy lze spojit s prohlídkou zámku Štiřín nebo známého pivovaru Velké Popovice. Výchozím bodem je železniční stanice Mirošovice u Prahy, pokračuje se přes Dolní a Horní Lomnici do Velkých Popovic a poté přes Kostelec u Křížků do Kamenice.

Délka trasy je přibližně 20 kilometrů, proto je vhodné si výlet rozdělit do dvou dní. Stezka zahrnuje deset zastávek s popisy ke každé následující zastávce, nicméně závěrečný úsek značen není, pro lepší orientaci je proto lepší si vytisknout vlastní popis trasy.

Koněpruské jeskyně a Zlatý kůň

Koněpruské jeskyně patří mezi nejdelší jeskynní systémy v Čechách a skrývají mnoho různých zákoutí pod povrchem země. Zajímavostí tohoto skalního útvaru je například část zvaná Mincovna, kde se ve středověku padělaly husitské haléře s emblémem českého lva.

Na jihovýchodním úbočí začíná naučná stezka Zlatý kůň, která je důvodem, proč jsme Koněpruské jeskyně do tipů na pěší výlety v okolí Prahy zařadili. Stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Kobyla a provádí různými zajímavostmi blízkého okolí.

Stezka je dlouhá přibližně 3 kilometry a představuje tedy ideální příležitost pro jednodenní výlet v okolí Prahy. Prvním úsekem je cesta na vrchol Zlatého koně, odkud se lze snadno dostat na horní hranu Císařského lomu, jenž je součástí velkolomu Čertovy schody. Trasa dále vede k Houbovu lomu, kde se terén stává o něco náročnějším. Cesta poté pokračuje podél dalších lomů až ke Kobyle, odkud se již stáčí k parkovišti u Koněpruských jeskyní.

Krápníková výzdoba v Koněpruských jeskyních.
Krápníková výzdoba v Koněpruských jeskyních.

Vyhlídková trasa Tetín

Tetín u Berouna nabízí dva vyhlídkové okruhy s překrásnými výhledy na okolí.

První trasa měří přibližně 1 kilometr a zahrnuje pět zastávek s výkladovými tabulemi. Cestou lze narazit na muzeum s archeologickými vykopávkami, na kostely svaté Ludmily a svaté Kateřiny či Tetínské hrady, postavené v době Přemyslovců.

Druhá vyhlídková trasa je asi 2,5 kilometru dlouhá a vede na vrch Damil, jenž se tyčí nad obcí Tetín. Vrch je tvořen devonskými vápenci a patří mezi významná naleziště trilobitů a dalších zkamenělin. Okruh má deset zastávek s tabulemi, které informují o napoleonských hrobech, židovské synagoze a těžbě vápence.

Díky vyhlídkovým trasám u Tetína si lze užít procházku krásnou přírodou.
Díky vyhlídkovým trasám u Tetína si lze užít procházku krásnou přírodou.

Poutní místo Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele nalezneme nedaleko měst Berouna a Loděnice. V kostele se nachází hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století zjevil Jan Křtitel.

Stezka Svatojánský okruh návštěvníky provede okolím obce Svatý Jan pod Skalou, jež se nachází v přírodní rezervaci Karlštejn. Trasa měří přibližně 4 kilometry a zahrnuje několik zastávek. Na výlet je proto dobré si vyhradit alespoň tři hodiny.

Výchozím i posledním bodem je Svatý Jan pod Skalou. Stezka nás zavede na skalní vyhlídku u potoka Kačáku, do lomu Paraple a do krásných listnatých lesů v Údolí propadlých vod. Cesta je poměrně fyzicky náročná a je dobré se připravit na strmé, v chladnějších obdobích i kluzké úseky.

Posázavská stezka

Posázavská stezka je považována za trempskou klasiku. Prochází údolím podél řeky Sázavy, jedné z nejdelších řek ČR, a po svahu vrchu Medník. Trasa je v jednom směru dlouhá asi 68 kilometrů a je tedy nutné pro výlet využít jen jednu z jejích částí. Tou nejznámější je stezka mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem, která vede romantickou krajinou s mnoha vyhlídkami. Tento úsek měří asi 11 kilometrů a zahrnuje prudší kopce, lesní cesty a kamenné stupně.

Posázavská stezka je přístupná z vlakové zastávky, kam pravidelně jezdí vlaky z pražského Braníku.

Stezka Po stopách českých králů

Naučná stezka Po stopách českých králů se nachází na berounsku a propojuje město Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor. Stezka se vine překrásným údolím řeky Berounky a informuje návštěvníky o historii těžby vápence, zkamenělinách a vzácných živočišných druzích.

Trasa zahrnuje deset zastávek a je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty. Z Berouna stezka vede na čtyři světové strany, přičemž je každý směr označen jiným písmenem. Turisté i cyklisté si tedy mohou vybrat, které trase dají přednost. Cílem stezky je přiblížit návštěvníkům krajinu, jíž před staletími kráčeli čeští králové.

Bosá stezka v Říčanském lese

Takzvané stezky pro bosé nohy patří mezi čím dál oblíbenější turistické atrakce. Jedná se o speciálně upravené cesty, v rámci kterých se lze naboso projít po různých přírodních materiálech – oblázcích, štěpce, jehličí, písku a dalších. Chůze bez bot má údajně příznivý vliv na celkové zdraví. Podporuje krevní oběh, nutí člověka stát vzpřímeně, stimuluje akupresurní body na chodidlech a zlepšuje náladu.

Vyzkoušet si bosou chůzi nedaleko Prahy je možné v Říčanech v rámci Kančí stezky, jež návštěvníkům zábavnou formou představuje zajímavosti ze života divokých prasat. Samotná bosá stezka měří 30 metrů a zahrnuje například kamenité, travnaté či dřevěné povrchy.

Pěší výlety představují skvělou možnost pro aktivní odpočinek.

TIP: Nezapomenutelné okamžiky je možné zažít během výstupu zajištěnou cestou (tzv. ferratou) u Slánské hory ve městě Slaný. Celodenní pěší výlet lze podniknout také v rámci exkurze do Černobylu, která návštěvníky zavede na nejzajímavější místa Uzavřené zóny Černobylské jaderné elektrárny. V porovnání s výletem v okolí Prahy se sice jedná o poněkud náročnější výpravu, určitě však stojí za to ji uskutečnit. Další možností pro vzdálenější výlet jsou Rešovské vodopády, jejichž okolí je pro pěší turistiku jako stvořené.

Výlety s dětmi v okolí Prahy

Procházky po turistických trasách či návštěvy hradů vždy nemusí být tím pravým pro rodiny s dětmi, zvláště těmi malými. Kam se vydat se svými dětmi, aby byly opravdu spokojené a celá akce stála za to? Vybrali jsme několik míst, kde se děti skutečně zabaví. Co patří mezi oblíbené tipy na výlety s dětmi v okolí Prahy?

Cesta kocoura Mikeše

Tento výlet po okolí Hrusic ocení především milovníci neobyčejného kocoura Mikeše z knihy Josefa Lady. Stezka dohromady měří 11 kilometrů a provádí návštěvníky místy, na nichž Mikeš prožíval svá dobrodružství. Cesta začíná v Hrusicích a končí v Říčanech. Není samozřejmě nutné ji projít celou, vybrat si pouze určitý úsek je určitě vhodné především pro rodiny s menšími dětmi.

Farma Bojov

Další možností pro výlet v okolí Prahy je farma Bojov, nacházející se kousek od vysílače Cukrák. Děti do 12 let se zde mohou projet na ponících, ty starší či jejich rodiče zase na spolehlivých koních. Projížďka nádhernou přírodou Podbrdí je skvělým zážitkem pro pokročilé jezdce i naprosté začátečníky.

Zrcadlové bludiště Líbeznice

V zrcadlové labyrintu se pobaví každý bez ohledu na věk. Kromě několika desítek velkoplošných zrcadel zde nalezneme například Síň smíchu, antigravitační místnost či levitující stolek. Zrcadlové bludiště se nachází v přízemí Divadla kouzel Pavla Kožíška v Líbeznicích a jeho návštěvu lze tedy spojit s kouzelnickým představením.

Zrcadlová bludiště jsou zdrojem zábavy pro děti i dospělé.
Zrcadlová bludiště jsou zdrojem zábavy pro děti i dospělé.

Medvědárium Beroun

Medvědy z večerníčku, kteří však od dob natáčení o něco povyrostli, je možné vidět nedaleko centra města Beroun, na tamní Městské hoře. Medvědárium o rozloze 25 arů je volně přístupné a cesta k němu trvá asi 10 minut z Husova náměstí a 15 minut od vlakového nádraží.

Park Mirakulum

Zábavně naučný park, rozkládající se na ploše 10 hektarů, nabízí prostor pro hraní a zábavu těm nejmenším i starším dětem. Park Mirakulum je rozdělen do odpočinkových i aktivních zón, v nichž nalezneme například kouzelný hrad s katakombami, velké pískoviště, lanové centrum, přírodní bludiště a mnoho dalších atrakcí. Park se nachází v Milovicích v oblasti Střední Čechy – Polabí.

Zajímavá místa v Praze

Pokud člověk zadá do vyhledávače tipy na výlet Praha, většinou se setká s již známými památkami. Přitom v Praze se schovává mnoho pozoruhodných a neprobádaných míst. Výhodou objevování zajímavých míst v Praze je menší časová i fyzická náročnost, navíc není problém se kdykoliv najíst v kvalitních restauracích po cestě.

Pro trochu vyšší fyzickou náročnost lze zvolit návštěvu pražských parků či lesů a spojit ji se sportovní aktivitou. Mnoho pražských parků nabízí upravené dráhy na in-line bruslení či cyklistiku.

Oblíbenou lokalitou je obora Hvězda obklopená krásnými lesy vhodnými na procházku či běh, více rozsáhlou alternativu představuje Divoká Šárka. V té dokonce v letních měsících funguje i koupaliště. Naopak pro bruslení se doporučuje Letenský či Malešický park.

Pro nadšence do historie skrývá Praha mnoho významných památek. Pražský hrad je už starou známou klasikou, ale jeho zahrady a podhradí bývají často opomíjeny. Přitom zahrady Pražského hradu nabízejí krásné prostředí vhodné i pro rodinný kratší výlet. Hned u Pražského hradu se schovávají uličky Nového světa. Malé domečky a úzké uličky inspirovaly Jana Nerudu i Otu Pavla.

Mezi zajímavá místa v Praze, která stojí za návštěvu alespoň jednou ročně, patří kulturní prostory jako galerie, muzea i divadla. Expozice výstavních objektů se neustále mění, a tak je každý zážitek z návštěvy jedinečný. Nestárnoucí klasiku představují Národní galerie a muzeum. Pro trochu netradičnější zážitek lze navštívit muzea či galerie věnující se určitému typu umění nebo období.

Tipy na výlet Praha

I v Praze nemusí být těžké najít pěkná místa, kam dnes na výlet. Cíle výletů se většinou nachází na okrajích Prahy, kde by člověk už ani nepoznal, že je stále v hlavním městě. Výhodou výletů v Praze je, že se dají lehce zvládnout jen za pomoci městské dopravy a během jednoho odpoledne. Pokud tedy člověk hledá, kam na výlet o víkendu, může zvolit delší trasy.

Jednou z oblíbených destinací hlavně pro děti jsou Dívčí hrady známé z legend Aloise Jiráska. Na nich se totiž nachází vyhlídka, zbytky historického hradiště i skalní útvary. Většinou zde také nebývá moc lidí, což může být jen bonusem. Z Dívčích hradů se dá nakonec výlet také prodloužit až do Prokopského údolí vhodného na procházení.

Mezi další oblíbená místa, které se řadí mezi tipy na výlet Praha, patří údolí Únětického potoka. Přírodní rezervace v sobě skrývá to nejhezčí z pražské přírody, navíc na konci trasy čeká Únětický pivovar či pověstné slané koláče. Podobné prostředí nabízí i naučná stezka Hostivické rybníky, která je i krásně upravená, tudíž se oblíbenosti těší i mezi maminkami s kočárky.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang