Chřipkové prázdniny – vyhlášení

Začátkem roku 2020, ještě před nástupem koronavirové pandemie, množství českých škol vyhlašovalo tzv. chřipkové prázdniny. O co se vlastně jedná? V jakém případě je nutné chřipkové prázdniny vyhlásit? A kdo k tomu má pravomoce?

Každý rok se u nás objevují případy, kdy mateřské, základní, střední i vysoké školy vyhlašují chřipkové prázdniny. Stovky dětí tak zůstávají doma a rodičům tyto „prázdniny“ přidělávají spíše problémy, zejména u těch nejmenších dětí, kdy je třeba, aby s nimi někdo zůstal doma.

Kdy a kdo tyto chřipkové prázdniny vyhlašuje? Jak dlouho trvají? Jak se mají zachovat v případě vyhlášení chřipkových prázdnin rodiče?

Chřipkové prázdniny

Chřipkové prázdniny se vyhlašují v období chřipkové epidemie, která každým rokem sužuje Českou republiku i ostatní státy s příchodem zimy a v průběhu jejího trvání.

Chřipkové prázdniny se vyhlašují v případě, že je ve škole nahlášeno již více jak 30 % nemocných žáků. Většina škol v dnešní době přistupuje k informování rodičů pomocí elektronické komunikace (například rozesláním e-mailů nebo užitím interního školního systému, který propojuje instituci, žáky i rodiče).

Detailnější informace by měly být vyvěšené například na webových stránkách školy nebo v prostorech školní budovy. Často s informacemi přichází samotný žák nebo rodiče informuje třídní učitel.

S vyhlášením chřipkových prázdnin nastává žákům minimálně jednotýdenní školní absence, což však přináší několik potíží hlavně rodičům dětí, neboť musí zajistit jejich hlídání. Mnozí žádají o ošetřovné, vybírají si dovolené nebo shání narychlo hlídání (například v podobě babiček).

Chřipkové prázdniny však pro žáky uzavřených škol neznamenají „prázdniny“ v pravém slova smyslu. Mnoho učitelů zadává různé úlohy a domácí úkoly i během uzavření školy díky školnímu online systému, jiní požadované učivo zadají před samotným uzavřením – školáci tak mají více učení na doma (podobně je tomu například i v dnešní době koronaviru).

Chřipkové prázdniny znamenají více domácího učení.

Vyhlášení chřipkových prázdnin

Před samotným vyhlášením chřipkových prázdnin je potřeba několika kroků. Pokud chřipkou ve škole onemocní více než 30 % žáků, ředitel instituce kontaktuje příslušnou krajskou hygienickou stanici, která mu podá potřebné informace a doporučení ohledně dalších kroků. Samotné vyhlášení chřipkových prázdnin je však stále v kompetenci ředitele školy.

Pokud se ředitel rozhodne chřipkové prázdniny vyhlásit, neměly by trvat méně než 7 kalendářních dní.

V případě, že nechá školu stále v provozu, je potřeba, aby se tamní žáci příliš nezatěžovali a co nejvíc zabránit kontaktu nemocných se zdravými žáky. Je také potřeba dbát zvýšené hygieny u žáků i školního personálu.

V roce 2020 se v zimních měsících, jen pár týdnů před nástupem koronaviru, vyhlásilo hned několik chřipkových prázdnin. Chřipka hojně řádila ve školách například Středočeského nebo Plzeňského kraje.

Shrnutí vyhlášení chřipkových prázdnin:

  • pokud ve škole onemocní chřipkou více než 30 % žáků, jsou kroky následující:
    • ředitel konzultuje další kroky s příslušnou krajskou hygienickou stanicí
    • krajská hygienická stanice poskytne odborný náhled na možný vývoj chřipkové epidemie
    • na základě podaných informací se ředitel školy rozhodne, jak bude dál postupovat
    • své další kroky zkonzultuje také se zřizovatelem
  • pokud se ředitel rozhodne školu zavřít:
    • vyhlásí tzv. chřipkové prázdniny
    • chřipkové prázdniny musí trvat alespoň 7 kalendářních dnů
  • pokud zůstane škola otevřená:
    • zvyšují se hygienické nároky žáků i personálu
    • žáci ani personál by se neměli přetěžovat
    • co nejvíce zabránit kontaktu nemocných se zdravými jedinci
Samotné vyhlášení chřipkových prázdnin je v pravomoci ředitele školy, který nastálou situaci řeší s krajskou hygienickou stanicí a zřizovatelem.

Rodiče a chřipkové prázdniny

I přes to, že pro většinu školáků znamenají chřipkové prázdniny vysvobození ze školních lavic, mnohým rodičům život spíš ztíží. Těm, kteří nemají možnost sehnat hlídání, často nezbývá nic jiného než si vzít v práci dovolenou.

V případě vyhlášení chřipkových prázdnin se však jedná o uzavření školy z důvodu nepředvídatelné události, zaměstnaní rodiče dětí mladších 10 let proto mohou zažádat o ošetřovné.

Na dávku ošetřovného má zaměstnanec nárok již od prvního dne nástupu do ošetřovací péče. Maximální doba je 9 dní, pro samoživitele pak 16 dní.

Rodiče se v rámci ošetřovného mohou jednou vystřídat – s doložením dokumentu Žádost o ošetřovné osoby, která převzala ošetřování (péči).

Další podmínkou nároku na ošetřovné je, že zaměstnanec musí být nemocensky pojištěn. V případě, že tomu tak není, jeho nárok na ošetřovné zaniká.

Na ošetřovné nedosáhnou rodiče dětí starších deseti let a bohužel ani živnostníci i přesto, že si zdravotní pojištění platí.

Ošetřovné se vypočítává z výpočtového (redukovaného) základu a jeho výše činí 60 % z tohoto základu.

Podání žádosti o ošetřovné je jednoduché:

  • rodič ve škole požádá o 2 kopie tiskopisu s názvem:
    • Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení
  • Vyplněný dokument předá svému zaměstnavateli.
  • Zaměstnavatel ho následně zašle příslušné OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení), která rozhoduje o nároku na dávku.
Zaměstnaní rodiče dětí ve věku do 10 let mají období chřipkových prázdnin jednodušší – mohou zažádat o ošetřovné.

V aktuální době celosvětového šíření koronaviru jsou podmínky pro ošetřovné uvolněnější. Veškeré dostupné informace a zodpovězení častých dotazů ohledně této situace v rámci ošetřovného jsou k nalezení na webových stránkách České správy sociálního zařízení www.cssz.cz.

Další choroby, které zapříčinily uzavírání škol

Pokud člověk pohlédne do minulosti, zjistí, že aktuální podoba chřipky není jedinou epidemií, v rámci jejíhož šíření docházelo k uzavírání škol a jiných institucí.

Například španělská chřipka, která v letech 1918-1920 zasáhla celý svět, skolila více lidí než samotná válka. Odhaduje se na 20 až 50 milionů obětí.

Další druh chřipky nesoucí název prasečí mexická chřipka řádila ve světě, tedy i v České republice, již v jednadvacátém století, přesněji v letech 2009-2010. Ze strachu z nákazy se po světě zavřelo mnoho škol, některé i v rámci České republiky (například 2 chebská gymnázia, 2 střední školy v Olomouckém kraji či základní škola v Moravskoslezském kraji).

Nejaktuálnější pandemií, která dokonce zastínila každoroční chřipkovou epidemii, je virus s názvem SARS-CoV-2. Po pravém původu koronaviru se stále pátrá.

Jeho celosvětové rozšíření a snaha české vlády zabránit šíření nákazy koronaviru uvnitř republiky mimo jiné zasáhla i školství.

V rámci mnohých opatření proti šíření koronaviru se uzavřely veškeré školy – od mateřských až po univerzity. Dodnes vláda jedná o tom, jak a kdy dojde k jejich znovuotevření.

Vláda vyhlašuje také další opatření, například poslanci schválili příspěvek k nemocenské ve výši 370 Kč za každý den. Má sloužit jako motivace pro nástup do karantény.

Kromě školství kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru utrpí ztráty například i cestovní ruch a ubytovací zařízení, které mají kvůli koronaviru velké problémy, dále například autoškoly či elektroprodejny, dokonce i zásilky z Číny koronavirus silně poznamená.

Strach z možné nákazy před smrtelnými onemocněními uzavřel mnoho škol po celém světě i v případě předchůdců novodobého koronaviru – SARS-CoV (2002-2004) a MERS-CoV (2012-2015).

Co dělat během chřipkových prázdnin?

Nečekané volno chřipkových prázdnin obnáší mnoho strastí nejen pro rodiče. Jelikož přichází převážně za chladného a nepříznivého počasí v zimním období, děti se doma často nudí víc, než kdyby byly ve škole. Jak zabavit nejen je, ale i sebe? Co během nastalých chřipkových prázdnin dělat a jak volný čas nejlépe využít?

Následující seznam nabízí hned několik tipů, jak zabavit celou rodinu (nejen) během chřipkových prázdnin. Spoustu dalších skvělých tipů přináší například článek s názvem „Co dělat, když se nudím?„.

Nepříznivé počasí během nečekaných chřipkových prázdnin může znepříjemnit život nejen rodičům.

1. Sledování filmů a seriálů

Bez televize si v dnešní době dokáže představit život jen málokdo. Občas však programy nabízí jen omezený výběr, kterým se nemusí zavděčit všem. Článek „Kde sledovat filmy online zdarma v roce 2020?“ přináší skvělé tipy, kde shlédnout film, na kterém se dokáže shodnout celá rodina.

Vedle televizních kanálů však existuje množství oblíbených videoslužeb a videoték, které nabízí nepřeberné množství nových i starších filmů a seriálů, mezi nejznámější patří rozhodně:

Oblíbené jsou také různé webové stránky, kde lze sledovat seriály a filmy online a často zcela zdarma (např. bombuj.tv).

2. Čtení

Čtení je oblíbenou relaxační ale i seberealizační činností milionů lidí po celém světě. Dokonce i my, Češi, jsme považováni za národ čtenářů. Svědčí o tom nejen množství čtenářských a knižních skupin v rámci sociálních sítí či rozsáhlé a hojně navštěvované knižní databáze, ale také hned několik knižních klubů v rámci velkých i malých českých nakladatelství. Lze jmenovat například:

Vedle klasických knih existují i knihy elektronické a audioknihy, které lze jednoduše stahovat online, na některých webech jsou k dispozici i zdarma.

Svou nenáročností a potěchou z pouhého poslechu jistě potěší i audioknihy pro děti, které nezbedné nebo „znuděné“ potomky dokáží zabavit i na několik hodin.

Čtení je oblíbenou činností milionů lidí po celém světě.

3. Hudba

Při poslechu hudby se dá dělat mnoho jiných činností – například vařit, číst, vzdělávat se (třeba učit se anglicky), sportovat, ale také jen relaxovat či oddávat se odpočinku. Dá se jen tak poslouchat nebo sledovat ve formě videí.

Oblíbeným videoportálem je bezpochyby YouTube. Dnešní doba přináší mnoho skvělých tipů, jak stahovat z YouTube a mít tak oblíbená videa u sebe i v případě offline režimu. Stahování z YouTube probíhá hned několika způsoby – například přes mobilní aplikace či různé online webové downloadery nebo convertery.

4. Společenské hry

Že společenským hrám již dávno odzvonilo? Ani náhodou! Hry jako například Aktivity, Člověče, nezlob se, Dostihy a sázky, Twister atd. jsou stále oblíbenou zábavou nejen v rodinném kruhu mnoha českých domácností, ale také v kolektivu přátel či na cestách.

Stolní a deskové hry se stále řadí mezi oblíbenou zábavy v rodinném či přátelském kruhu.

5. Kultura a výlety po ČR

I přes to, že v chřipkovém období počasí spíš nepřeje a většina hradů a zámků má v zimních měsících zavřeno, stále se najde mnohé kulturní využití, které potěší nejen rodiče, ale i jejich děti – třeba kino nebo divadlo.

V rámci kulturního využití volného času a při troše štěstí s příznivým počasím lze navštívit mnoho krásných památek v rámci České republiky. Krásné v jakémkoliv ročním období jsou například Mariánské lázně, zábavu lze najít v Praze i s dětmi, oblíbené jsou zejména aquaparky.

Další tipy nejen kulturních výletů po ČR nabízí například článek „Kam na rodinnou dovolenou v ČR?“ nebo „Kam na výlet nejen o prázdninách?„.

Některá oblíbená a zajímavá místa, která v ČR stojí za návštěvu:

Pokud zimní počasí přeje a děti jsou i v období chřipkových prázdnin zcela zdravé, je možné vyrazit s celou rodinou za sněhem do hor. Oblíbené je kromě sjíždění sjezdovek v Krkonoších například lyžování na Novoměstsku.

Krásná Praha nabízí možnost navštívit mnoho kulturních, ale i zábavních míst s celou rodinou.

6. Výlety do zahraničí

Pokud sníh ani počasí v České republice nepřeje a rodina dostala chuť cestovat, nastal čas navštívit zahraničí. V zimním období je oblíbené zejména lyžování v Alpách, dále lyžování v Itálii či lyžování v Rakousku.

Zajímavou dovolenou může zajistit i výlet do Černobylu, o který se projevila vlna nečekaného zájmu turistů z celého světa po úspěchu HBO seriálu Černobyl.

7. Trávení společného času

Kdy se rodině poštěstí trávit svůj volný čas dohromady a společně? Co takhle společné vaření? Každé dítě jistě potěší, když se naučí babiččin slavný recept na nejlepší palačinky nebo maminčiny skvělé recepty na zdravé snídaně.

Dívky jakéhokoliv školního věku jistě nepohrdnou nákupy v Drážďanech nebo online nakupování například na čínských e-shopech nebo jiných internetových obchodech s oblečením, botami a různými doplňky (recenze na mnohé e-shopy a tipy na na výhodné akce jsou k nalezení například na portálu Slevové).

Maminky ani starší děvčata v náhle nastalém volném čase jistě nepohrdnou radami, jak na domácí barvení vlasů nebo různými tipy na jednoduché účesy nebo top účesy.

Mužská část domácnosti si může počíst v článku „6 veteránů, které pořídíte do 500 000 Kč“ nebo se poohlédnout po luxusních hodinkách. Ve svém volnu by si také mohli pustit skvělý a klíčový film o jídle The Game Rangers.

Společný čas přináší nejen pocit rodinného souznění, ale také skvělé a nezapomenutelné vzpomínky. Dokonce i v období chřipkových prázdnin.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang