Francouzská manikúra – jak na to

V současnosti je nehtových trendů celá řada, ale francouzská manikúra je klasika, která nikdy neomrzí. Večerní gala, sportovní outfit nebo dokonce svatba? Francouzská manikúra se hodí ke všemu! Je elegantní, nehty díky ní vypadají pěstěně a navíc je jednoduchá k vytvoření. Jak tedy na to? Jaké laky použít na francouzskou manikúru? Jak se dělá francouzská manikúra do ztracena? Je to snadné!

Domácí francouzská manikúra

Francouzky, jak se francouzské manikúře také přezdívá, je možné vytvořit i doma. Není tedy nutné ztrácet čas chozením do salonů, pokud si na to někdo nepotrpí. K vytvoření perfektních nehtů bude potřeba pár pomůcek. Pro klasické francouzky bude třeba si nachystat:

  • Bezbarvý lak (popř. tzv Base coat a Top coat)
  • Lak perleťové, či světle růžové barvy
  • Bílý lak
  • Šablonky na francouzskou manikúru

Base coat a Top coat

Nejprve bezbarvým lakem nalakujeme celou plochu nehtu. Kdo si na manikúru více potrpí, může použít i dva odlišné bezbarvé laky, každý pro odlišný účel. Jeden z nich se v drogeriích prodává jako tzv. Base coat, neboli lak, který se používá ještě před nanesením barevného laku a ostatních vrstev. Base coat chrání plochu nehtu před barvou, umožňuje jednodušší odlakování a barevný lak na něm také lépe drží.

Druhý je tzv. Top coat, který se používá na úplný závěr na přelakování veškerých vrstev. Top coat pomáhá vydržet laku déle, zabraňuje jeho odlamování a dodává lesk navíc. L’Oreal Paris nabízí gelovou Top coat za 169 Kč. První vrstvu bezbarvého laku je třeba nechat pořádně zaschnout – toto pravidlo bude platit i pro následující vrstvy.

Barevné laky

Dalším krokem je použití světle růžového nebo perleťového laku. Tímto lakem opět nalakujeme celou plochu nehtu – můžeme použít i dvě vrstvy, pokud si to konzistence laku bude žádat.

Pokud lak nikde neprosvítá, stačí i jedna vrstva. Opět necháme novou vrstvu laku úplně zaschnout. Perfektní gelový lak pro francouzskou manikúru nabízí např. Dermacol v barvě Parisien Chic.

Pokud lak nikde neprosvítá, stačí i jedna vrstva. Podle potřeby jich lze nanést i více.
Pokud lak nikde neprosvítá, stačí i jedna vrstva. Podle potřeby jich lze nanést i více.

Šablonky

Třetí krok obsahuje použití šablonek pro francouzskou manikúru. Šablonky jsou k dostání v běžných drogeriích – nabízí je např. značka Essence. Šablonky kopírují přirozený tvar nehtu, ale jsou k dostání i ve tvarech méně tradičních. Šablonku odlepíme od jejího podkladu a nalepíme na nehet několik milimetrů od okraje. Konečky nehtů pak nalakujeme bílým lakem.

Šablonku je třeba strhnout ještě než bílý lak zcela zaschne. K tomu je potřeba pevná ruka a rychlý a přesný tah, aby se bílý lak nepoškodil. Na závěr použijeme znovu bezbarvý lak, ať už obyčejný nebo již zmíněný Top coat. Opět necháme řádně zaschnout.

Šablonky na francouzskou manikúru jsou k dostání v běžných drogeriích.
Šablonky na francouzskou manikúru jsou k dostání v běžných drogeriích.

Místo jemných a klasických tónů jako je bílá, světle růžová a perleťová lze použít i barvy jiné. To platí i pro šablonky, které lze buď koupit v požadovaném tvaru, nebo doma ostřihnout podle libosti. Fantazii se meze nekladou. Lze zakoupit i sadu na francouzskou manikúru, ve které jsou běžně k nalezení dva až tři laky, popř. i šablonky. Nevýhodou je předem daná kombinace laků.

Ombré francouzská manikúra

Francouzská manikúra do ztracena, stínovaná francouzská manikúra nebo ombré? Mnoho názvů, které ukrývají stejný princip. K vytvoření ombré nehtů je potřeba následující:

  • Bezbarvý lak
  • Bílý lak
  • Lak libovolné barvy
  • Plochá houbička na make-up

Nejprve nehet opět nalakujeme bezbarvým lakem a necháme zaschnout. Poté vezmeme houbičku na make-up a uděláme na ní tlustý tah barevným lakem. Doporučuje se použít opět světle růžová nebo hnědavá barva či perleťové odstíny, které působí přirozeným dojmem. Tyto barvy také lehce splynou s bílým lakem a utvoří plynulejší přechod. Ovšem lze použít i jakékoliv jiné barvy.

Nad barevný lak uděláme tenčí tah bílým lakem tak, aby se laky trošku překrývaly navzájem. Houbičku s laky poté otiskneme na nehet a necháme zaschnout. Opakujeme s čerstvým lakem na houbičce tolikrát, kolikrát je třeba pro vytvoření plynulého přechodu mezi oběma laky. Nakonec opět použijeme bezbarvý lak. K odstranění laku kolem nehtu je možné použít vatovou tyčinku namočenou do odlakovače.

Umělé nehty – jak na ně

Umělé nehty představují alternativu běžným lakům. Jejich výhodou je delší výdrž, ale nevýhodou může být menší přirozenost. I umělé, nalepovací nehty se dají sehnat ve stylu francie, neboli francouzské manikúry. Jsou k dostání v běžných drogeriích či na internetových obchodech. Jak se používají?

Ke správnému použití umělých nehtů je potřeba několik jednoduchých kroků.

  1. Nejprve si musíme důkladně omýt ruce a zbavit nehty nečistot.
  2. Dále je třeba nanést kapku lepidla na nehet a štětečkem ji rozetřít.
  3. Pak se musí umělý nehet přiložit a krátce přidržet. Důležité je nepřiložit ho těsně ke kůžičce, ale ponechat malou mezeru.
  4. V případě potřeby je možné nehet zastřihnout či zapilovat do požadované délky nebo tvaru.
 Umělé nehty představují alternativu běžným lakům.
Umělé nehty představují alternativu běžným lakům.

Francouzská manikúra a gelové nehty

Výhodou gelových nehtů je, že vydrží i několik týdnů. Tím mají bezesporu navrch nad běžným lakem a hodí se tak pro ženy, které se lakováním nechtějí opakovaně zabývat. Naštěstí ani za gelovými nehty není třeba chodit do salonu. Stačí si pořídit sadu na modeláž a UV gely a z každé ženy se rázem stane manikérka.

Jako první je potřeba upravit nehet na požadovanou délku, zarovnat kůžičku kolem něj a nanést primer, neboli podkladovou bázi. Ta je velmi důležitá, protože slouží k odmaštění přírodního nehtu a podporuje přilnutí gelu.

Existuje i primer ve spreji, který lze sehnat za 99 Kč.

Nejprve je třeba nanést primer.
Nejprve je třeba nanést primer.

Krycí gely

Dále je potřeba nanést tzv. kamufláž. Jedná se o krycí gely, které mají zakrýt nedokonalosti přírodního nehtu a sjednotit vzhled nehtového lůžka. Použití správného krycího gelu zajistí přirozený vzhled i u gelových nehtů.

Kamufláž by se měla vybírat s ohledem na podtón pleti. Jaký je podtón, takové budou sedět barvy. Podtón se odhadne pomocí žil na zápěstí – ženy, které mají spíše zelené žíly, mají teplejší podtón. Ženám s žilami spíše do modra budou sedět chladnější podtóny.

Kamufláž, neboli krycí gel, je dobré vybírat podle podtónu pleti.
Kamufláž, neboli krycí gel, je dobré vybírat podle podtónu pleti.

Základem pro modeláž francie je kvalitní bílý gel a zdobící či zešikmený štěteček. Gel by měl být dostatečně pigmentovaný a zároveň by neměl téct, jinak hrozí, že se bude rozpíjet. Je důležité pevnou rukou nakreslit oblouček u okraje nehtů, který pokryje bílý lak.

Doporučuje se nejprve nakreslit rovná linka, která ohraničí horní bod obloučku. Poté se nakreslí dvě šikmé linky po krajích, kterými se oblouček domodeluje dle představ. Na závěr je vhodné nanést vrchní lesk, neboli opět jakýsi „top coat“, který zarovná a vyhladí jakékoliv nedokonalosti.

Základem pro modeláž francie je kvalitní bílý gel.
Základem pro modeláž francie je kvalitní bílý gel.

Nevýhodou je, že odstraňování gelových nehtů může přirozený nehet poškodit. Je dobré proto nehty preventivně ošetřovat, a to třeba přírodním kokosovým olejem, který má skvělé účinky na pleť i kůži obecně.

Také je potřeba pořídit vhodnou UV lampu na nehty, ve které se gely po nanesení nechávají vytvrdit. Podle výkonnosti UV lampy se pak řídí i doba tvrzení gelu. UV lampu je možné sehnat již od 139 Kč.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang