Jak si vyrobit ochrannou roušku? Krok za krokem

V současné době, kdy vypukla epidemie koronaviru, shání každý roušku, protože jich je nedostatek. Existuje ovšem možnost, pro ty, kteří jsou alespoň trochu zruční, ušít si roušku v pohodlí domova a z vlastní látky. Postup, jak si vyrobit ústní roušku není vůbec složitý. Jaký je tedy postup ušití roušky krok za krokem? Jaký je potřeba materiál? To vše nabízí tento článek.

Ústní rouška – to je alespoň jeden krok pro zbrzdění šíření nákazy koronavirem nebo třeba chřipky. Bohužel hygienických roušek je nedostatek a tak není divu, že tato situace vede jednotlivce k improvizaci a každý, kdo může si ústní roušku ušije doma sám.

DIA lékárna nabízí respirátory a roušky s 50% slevou.

Využít slevy 50 % na respirátory >

Velmi důležité je to, jak s po domácku ušitou rouškou zacházet. Následující kroky ulehčí zacházení a použití roušky.

  • Důležité je mýt před nasazením čisté ruce, umyté mýdlem případně dezinfekcí na ruce
  • Při používání se roušky nedotýkat
  • Po použití ji sterilizovat vyvařením a po uschnutím přežehlit žehličkou

Proč nosit ústní roušku?

Ústní rouška funguje jako účinná bariéra, která může zabránit tomu, aby člověk, který může být nakažený, šířil virus dál. Aktuálně se stala rouška především symbolem zodpovědnosti a ohleduplnosti lidí vůči ostatním.

Chcete co nejefektivnější ochranu před koronavirem? Takovou poskytují nano roušky od českého výrobce.

Pokud je někdo, kdo nemá k dispozici roušku, ten by si měl chránit své dýchací cesty alespoň šátkem, šálou či jinou textilní látkou, která alespoň trochu zabrání tomu, aby se kapénkový vir nešířil dál. V tomto případě je tedy lepší jakákoliv vrstva na zakytý dýchacích cest, než žádná.

Od 19. března 2020 se povinnost zakrýt ústa i nos začala vztahovat plošně na celou populaci v České republice, a to na základě opatření vlády ČR. Tato ochranná opatření, tedy nosit roušky na veřejnosti, se poté značně rozvolnila. Povinnost nosit roušky na veřejnosti se znovu zavede od 1. září 2020.

Filtrace jednotlivých materiálů roušek.

Jaké typy ústenek či respiračních roušek jsou k dispozici a které jsou nejúčinnější? Veškeré informace nabízí článek Roušky proti koronaviru. Mezi ty nejefektivnější patří nano roušky a respirátory.

Jak si vyrobit roušku – materiál

Základní pravidlo je použít správný materiál. V tomto případě by se mělo jednat o 100% velmi hustě tkanou bavlnu. Nejideálnější je zvolit pevné bavlněné plátno. 100% bavlna se může totiž bez obav vyprat nebo vyvařit na 90 °C a poté vyžehlit na nejvyšší stupeň.

Účinnost filtrace vrstev při domácí výrobě roušky.

Velmi důležitou součástí pro výrobu roušky je také kulatá gumička, tkaloun, tkaničky, provázek nebo šňůrky, kterými se rouška přichytí buď za uši nebo se zaváže vzadu na hlavě.

Nejvíce efektivní je použití alespoň 2 vrstev látky, mezi něž je možné vložit další vrstvu. Do roušky je možné použít i tzv. filtr, například z perlanu, filtru do vysavače, kapesníku, papírového ubrousku nebo i z kuchyňské utěrky.

Jak si vyrobit roušku – postup

Níže je popsaný stručný postup, jak si vyrobit ochrannou roušku z pohodlí domova. Zvládne to opravdu každý.

1. Pro vyrobení roušky je nejprve důležité mít šablonu, podle které se vzor roušky vystřihne z látky.

Šablona pro vyrobení roušky je velmi jednoduchá.

2. Vystřižená šablona se překreslí na připravenou látku, dvakrát. Látka může být z obou stran stejná nebo je možné použít z vnitřní strany u pusy jednobarevnou látku. Překreslená šablona se poté z látky vystřihne.

Překreslení šablony na látku.
Po vystřižení vzniknou dvě látkové šablony na vyrobení roušky.

3. Látky se dají na sebe tak, aby přesně na každé straně seděly úplně stejně a poté se přehnou stranami k sobě. Přehýbá se vždy na té straně látky, kterou chce mít dotyčný uvnitř roušky, tedy u pusy a na vyznačených místech se látka sešije.

Vyznačená místa pro sešití roušky.
Po rozložení je látka z přední strany krásně sešitá a vytvarovaná na bradu a nos.

4. Po sešití na bradu a nos je zapotřebí látku otočit naruby a sešít z každé strany u vyznačeného místa. Boky se musí nechat nesešité z důvodu opětovného obrácení látky na líc.

Sešití stran u roušky zabere jen pár minut.

5. Po sešití všech 4 stran, je nutné látku otočit zase zpět na líc a vytvořit si tunýlek, který se na vyznačeném místě opět sešije. Je nutné, aby se tím tunýlkem dala provléct gumička případně jiná šňůrka pro upevnění roušky na obličej.

Vytvoření tunýlku pro chycení gumičky či šňůrky.

6. Po vytvoření tunýlku je nutné provléknout gumičku, případně šňůrku či provázek vytvořeným tunýlkem a zauzlovat. Výhoda tohoto tunýlku je potřebná výměna gumičky.

Provléknutí a zaulování gumičky pro uchycení roušky za uši.

7. Hotovou roušku je možné kdykoliv vyprat či vyvařit a přežehlit. Navíc k tomu si každý vyrobí svůj vlastní barevný originál, který každému vyhovuje.

Hotová rouška je velmi originálním a módním kouskem.

Jak si vyrobit ústní roušku je tedy velmi snadné. Je možné mít jich v zásobě i více, například i v jiných barevných variantách a střídat je dle denního outfitu.

Mimo toho, jak si vyrobit roušku je možné doma vyrobit i dezinfekci na ruce.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang