Jak dlouho vařit čočku a červenou čočku

Čočka je vděčnou potravinou, kterou se vyplatí mít vždy schovanou ve spíži. Její příprava je velmi jednoduchá a zdravotní benefity k nezaplacení. Čočka patří mezi luštěniny a zakoupit lze hned několik různých druhů. Jak dlouho vařit čočku? A jak se vaří čočka na kyselo?

Čočka patří mezi tzv. superpotraviny, jelikož se řadí po bok nejzdravějších surovin. Způsobů, jak čočku připravit, je hned několik. Nejznámějším pokrmem je čočka na kyselo. Dá se však připravit také chutný salát z čočky nebo oblíbená čočková polévka.

Čočka může být nenahraditelnou součástí receptů na zdravou snídani, nebo posloužit v případě, kdy člověk neví, co uvařit k večeři. Své místo by čočka jako nutričně bohatá luštěnina měla mít rovněž v každém sportovním jídelníčku. Kromě čočky není radno zapomínat ani na kukuřici – jak dlouho se kukuřice vaří?

Čočka je jednou z prvních potravin, kterou lidé začali pěstovat, a to již několik tisíc let před naším letopočtem. Je třetí rostlinou s největším obsahem bílkovin a velmi dobrým zdrojem železa. Aby se však stala opravdovou pochoutkou, je třeba vědět, jak se čočka vaří.

Jak uvařit čočku?

Existuje několik druhů čočky a každá z nich vyžaduje jiný postup přípravy. I to, jak dlouho se vaří čočka, záleží právě na typu semen. Obecně se však čočka připravuje nejkratší dobu ze všech luštěnin.

TIP: Čočka je vhodná pro strávníky, kteří se zřekli masa. V českém prostředí pouze 4 procenta Čechů nejí maso. Jaký je rozdíl vegan a vegetarián – v čem se liší?

Druhy čočky lze snadno rozeznat, liší se totiž zbarvením. Jaké typy čočky jsou v obchodě k dostání?

  • hnědá čočka – klasická nejlevnější varianta, vhodná do polévky
  • červená čočka – nasládlá chuť, k přípravě kari a indického jídla
  • zelená čočka – ořechová chuť, skvělá do salátů
  • černá čočka – jemná oříšková chuť, vhodná do salátů či pomazánek z čočky, nazývaná také beluga

Druhy čočky

1) Základní čočka (hnědá/zelená čočka)
Základní, standardní, hnědá nebo zelená či zelenohnědá – řeč je o nejběžnější čočce. Tato odrůda čočky je také cenově nejdostupnější a je chutná a univerzální. Tato čočka je plošší a o něco širší než ostatní druhy.

Hnědá čočka se hodí do omáček a polévek. Obsahuje dost škrobu na to, aby se čočková polévka stala super krémovou. Hnědá čočka překvapivě chutná i v marinádě, kde nahrazuje mleté hovězí maso.

2) Francouzská zelená čočka
Francouzská zelená čočka je menší a kulatější než standardní hnědá čočka. Je strakatá, tmavě šedá a při zapojení fantazie vypadá téměř jako drobné želví krunýře. Tento druh čočky pochází z regionu Auvergne ve střední Francii. Svou oříškovou chuť bohatou na minerály získává díky tomu, že roste v blízkosti hor a sopečných ložisek.

Francouzskou zelenou čočku lze hojně použít v nejrůznějších salátech.

3) Černá čočka (čočka beluga)
Černá čočka by se téměř mohla vydávat za kaviár. Stejně jako černé fazole je černá čočka ve skutečnosti tak tmavě modrá, že se zdá být černá. To napovídá, že je opravdu dobrá – černé fazole, čočka i borůvky získávají svoji barvu díky silným antioxidantům.

Černá čočka se velikostí, tvarem a strukturou podobá francouzské zelené čočce, ovšem má jemnější chuť. Černá čočka je obzvlášť dobrá s citronem, čerstvou zelení a jemnými bylinkami. Černá čočka se také dobře hodí k výraznému koření a indickým chutím.

Recepty z belugy rozhodně stojí za vyzkoušení. Každý, kdo má rád ostatní druhy čočky, si čočku belugu bezpochyby oblíbí.

4) Červená čočka (Masoor Dal)
Červená čočka, nazývaná také růžová čočka, je něco jiného. Vaří se ještě rychleji, protože už má odstraněnou vláknitou slupku a je rozpůlená. Tato čočka je velmi rychle měkká a kašovitá, a proto je ideální do polévek a dušených pokrmů. Nalézt ji lze v indických, blízkovýchodních a středomořských receptech.

TIP: Červená čočka patří k nejpoužívanějším surovinám v Indii. I v Česku je oblíbená pro snadnou přípravu. Za vyzkoušení stojí indická čočková polévka, recept na indický dhál z červené čočky, červená čočka s kokosovým mlékem a krémová čočka dal makhani.

Jak dlouho vařit čočku

A jak dlouho vařit čočku? Příprava čočky je jednoduchá, ať už se jedná o jakoukoliv variantu. Čočku stačí vložit do hrnce s vodou a přivést k varu. Vodu není třeba solit, není ani vhodné během vaření dolévat studenou vodu, případně jen předvařenou v rychlovarné konvici.

Čočka červená se vaří nejkratší dobu ze všech typů čočky.

Poté co čočka změkne, přijde chvíle na přidání soli. Během pěti minut stání ji čočka z vody absorbuje a může se podávat.

TIP: V případě, že dojde k rozvaření červené čočky, výborně se hodí do harira polévky. Jedná se o vydatnou polévku, která je oblíbená především v Maroku a na území západního Alžírska.

Jak dlouho namáčet čočku

Čočku je také možné předem na několik hodin namočit. Namočená čočka se po sedmi hodinách zbaví škodlivých látek a navíc se bude vařit mnohem rychleji. Odpověď na otázku, jak dlouho namáčet čočku však není jednoznačná.

Nechá-li člověk čočku namočenou déle, zhruba do dvou dnů se objeví první klíčky. Naklíčená čočka je ještě zdravější, čerstvé klíčky posilují imunitu a detoxikují organismus. Zároveň jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Jedná se tak o nejlepší způsob, jak uvařit čočku.

TIP: Jídelníčky na míru nejsou nejlevnější záležitostí, přesto lze na webu www.pestryjidelnicek.cz získat jídelníček zdarma a za pár minut.

Vařená čočka – recept

Neexistuje variabilnější potravina, než vařená čočka. Recept střídá recept. Pro ochucení vařené francouzské čočky lze k čočce přidat citronovou šťávu, dijonskou hořčici, čerstvé bylinky a vločky červené papriky. Snadno se z ní tímto způsobem připraví výživná příloha nebo základ pro salátové mísy. V lednici vydrží až 5 dní, takže je to jedna z nejoblíbenějších bílkovin.

Kromě této jednoduché přípravy existuje nekonečné množství způsobů, jak uvařit čočku:

Z uvařené zelené čočky s česnekem, kmínem, koriandrem, kajenským pepřem, solí a černým pepřem lze připravit vydatnou náplň do vegetariánských tacos. Je možné také přidat hrst nasekaných vlašských ořechů pro křupavost!

Vařenou čočku lze přidat k jednoduchým zeleninovým těstovinám a získat další bílkoviny. Použít ji do salátu z pečené a syrové mrkve. Naplnit jí zeleninu a připravit vegetariánské hlavní jídlo plné bílkovin, jako je středomořský plněný lilek. Případně ji nasypat do pečených sladkých brambor nebo ji použít do domácího falafelu.

Jak dlouho se vaří červená čočka

Doba, jak dlouho se vaří čočka, závisí především na jejím typu a na velikosti semen. Důležitou roli hraje také fakt, zda byla předem namočena a po jakou dobu. Jak dlouho vařit čočku?

Klasická hnědá čočka se vaří cca 40 minut, pokud je namočená asi dvě hodiny předem, bez namáčení trvá vaření zhruba hodinu. Je-li hnědá čočka namočená přes noc, stačí jí pouze 20 až 30 minut. Tato doba se sníží dokonce na 10 minut, a to v případě, kdy semena vyklíčí.

Jak dlouho se vaří červená čočka? Nejrychleji ze všech čoček je uvařená červená čočka. Doba vaření je pouhých 10 až 15 minut a není třeba ji namáčet. Podobně času potřebuje k uvaření také drobná čočka.

Ze všech luštěnin se čočka vaří nejkratší dobu.

Časy přípravy jsou však pouze orientační, nejlepší způsob, jak správně vařit čočku, je samozřejmě průběžně ochutnávat, aby člověk zjistil, zda již semínka měknou.

TIP: Jak se vaří čočka je již zřejmé. A co ostatní pokrmy? Jak dlouho se vaří brambory a jak dlouho vařit špagety?

Jak dlouho se vaří čočka na kyselo?

Způsobů, jak čočku připravit, je nespočet. Tato zázračná luštěnina má své místo i v netradičních gurmánských receptech. V indické kuchyni hraje roli nepostradatelné suroviny, proto jedním ze způsobů, jak se dělá čočka, je například kombinace s kari kořením.

V Čechách se však nejčastěji setkáváme s čočkovou polévkou nebo čočkou na kyselo. Jak dlouho se vaří čočka na kyselo? Je oblíbeným pokrmem, který je jednoduchý a zároveň zasytí. Luštěniny by měly být součástí zdravého jídelníčku několikrát do týdne.

Na 4 porce čočky na kyselo je potřeba:

  • asi 350 gramů hnědé čočky
  • 1,5 lžíce másla
  • 25 gramů hladké mouky
  • bobkový list
  • sůl a mletý pepř
  • jemný ocet
  • dle chuti: tymián, česnek, cibulka

Před vařením je nutné čočku namočit, alespoň na dvě až tři hodiny do studené vody. Po uplynutí času čočka nabobtná a je připravena k varu.

Voda se slije a čočka přesype do hrnce s novou vodou. K čočce se vloží také bobkový list a vše se přivede k varu. Čočka se vaří dle výše uvedených instrukcí asi tři čtvrtě hodiny.

Mezitím si lze na pánvi připravit jíšku s cibulkou. Nejprve se osmahne máslo s pokrájenou cibulí nebo česnekem. Pak přijde na řadu mouka a nakonec trochu vody. Jíška se nakonec vloží do uvařené čočky.

V poslední fázi je třeba čočku dochutit, tedy přidat připravenou sůl, pepř, trochu octu či jiné koření dle chuti, skvěle se hodí například tymián.

Čočka na kyselo se podává nejčastěji s vařeným vejcem a kyselou okurkou. Jednou z možností, jak čočku připravit, je také v kombinaci se sázeným vejcem. Ti, kteří vegetariánským jídlům příliš neholdují, mohou přidat také párek či klobásu.

TIP: Všem, kteří uvažují o přechodu na vegetariánskou nebo přímo veganskou stravu je určen článek Jak se stát veganem s nejrůznějšími postřehy a tipy.

Způsobů, jak se vaří čočka, je však mnohem víc. Oblíbená je v polévkách či salátech. Skvěle vynikne také s masem či těstovinami. V kuchyni se fantazii meze nekladou a z čočky lze vykouzlit mnoho chutných jídel.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang