Stoprocentní nemocenská neprošla, poslanci schválili příspěvek 370 Kč za každý den v karanténě

Pandemie covidu-19 v České republice nabírá na síle. Poslanci tak byli nuceni přijmout nové zákony v boji proti zákeřnému viru. Již dlouho se mluvilo o finanční motivaci pro nástup do karantény, konečnou podobu této novely schválili zákonodárci minulý týden. Jakou nemocenskou lidé v karanténě mohou čerpat?

Česká republika musí stále bojovat s největší pandemií od dob španělské chřipky. Vláda i parlament se tak snaží přijímat nové zákony, které by efektivně pomohly šíření nákazy zpomalit. V minulých dnech došlo také k úpravě výše nemocenské.

Po přihlášení k newsletteru Nanospace je možné získat slevu 100 Kč na nákup respirátorů.

Využít slevu na e-shopu Nanospace >

Na vládě nejprve došlo ke schválení návrhu stoprocentní nemocenské, tedy plné náhrady mzdy pro osoby v karanténě. Tento návrh se však setkal s kritikou opozičních stran a poslanci nakonec schválili nemocenskou v podobě příspěvku za každý den v izolaci.

Původní vládní návrh

Jak již bylo řečeno, vláda původně navrhovala stoprocentní náhradu mzdy pro osoby v karanténě, kterou chtěla projednat ve stavu legislativní nouze. Již před jednáním se však ozývaly kritické hlasy z řad poslanců.

Kritika opozičních stran se týkala hlavně morálního aspektu. Podle odpůrců by zkrátka lidé, kteří nepracují, neměli dostávat stejný plat jako pracující. Zazněly také pochybnosti týkající se zneužívání karantény v případě stoprocentní nemocenské.

Lidé často do karantény nenastupují, aby nepřišli o část svých příjmů.

Výše nemocenské v karanténě

Dolní komorou nakonec prošla méně štědrá varianta nemocenské, a to podoba příspěvku. Jeho výše bude 370 Kč za každý den, který jedinec stráví v karanténě. Shodla se na tom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s částí opozice.

Tento příspěvek se jednoduše přičte k současné výši nemocenské, tedy k 60 % mzdy.

Jedná se tak o další opatření, které si klade za cíl pozitivně motivovat lidi, aby nastoupili do karantény a nezamlčovali své kontakty, jsou-li pozitivně testovaní na koronavirus.

Respirátory Nanospace jsou garancí téměř 100% spolehlivosti při ochraně proti virům.

Prohlédnout si nabídku e-shopu Nanospace >

Karanténa je vedle roušek proti koronaviru a dezinfekce na ruce dalším účinným nástrojem proti šíření nákazy. Lidé se jí však v řadě případů vyhýbali, aby je nepřipravila o velkou část měsíčního příjmu.

Návrh zákona z pera předsedkyně TOP09 Markéty Adamové Pekarové nyní poputuje do Senátu, ve kterém se podrobí dalšímu hlasování.

Klasická výše nemocenské, například v případě nákazy chřipkou, je v ČR nastavena na 60 % výdělku. Nyní se k této výši dočasně přidá každodenní příspěvek 370 Kč.

Příspěvek k nemocenské je dalším opatřením proti koronaviru.

Kdo má na izolačku nárok?

Příspěvek pro osoby v karanténě získal pojmenování izolačka. Izolačku mohou čerpat lidé všech 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše mohou od státu získat náhradu 90 % jejich mzdy.

Návrh zahrnuje rovněž lidi pracující na dohodu, kteří mají sjednané nemocenské pojištění. Izolačka však neplatí pro osoby, které čeká pětidenní karanténě po návratu z ciziny.

Na příspěvek mají nárok jen ti, které kontaktuje hygiena a karanténu sama nařídí, případně pozitivně testovaní. Tato podmínka zabraňuje zneužívání schváleného příspěvku.

Izolačka by měla být vyplácena i zpětně, a to od 1. března. Nyní je potřeba, aby změnu zákona podpořil Senát a podepsal prezident.

Boj proti koronaviru

Zákon o zvýšené nemocenské je tak dalším opatřením, které má pomoci v boji proti koronaviru. Nedávno také vláda nařídila povinnost nošení respirátorů nebo nano roušek, na veřejných místech. Pro nejmenší jsou k sehnání dětské nano roušky.

Klasické ústenky budou mít nadále využití pouze v nezastavěných oblastech v případech, kdy se v okruhu 2 metrů nachází jiné osoby.

Téměř stoprocentní ochranu proti nákaze poskytují české nano roušky a respirátory. Mimo lékáren jsou k dostání také na oblíbených e-shopech, jako je NanoSpace, Mediskont či Preventiko.

Nano roušky a respirátory poskytují 99,9% ochranu proti virům. Většinou se jedná o jednorázové pomůcky, některé však lze používat i opakovaně. Jejich cen by v momentě měla být přijatelnější, vláda totiž nedávno osvobodila respirátory od DPH.

Copyright © 2021 Webrangers.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang