Ráj nejen pro běžkaře: lyžování na Novoměstsku

Často vyhledávanou oblastí pro lyžování v České republice je Novoměstsko. Nové Město na Moravě a jeho bezprostřední okolí nabízí spíše než možnosti sjezdového lyžování dlouhé kilometry pro běh na lyžích. Region je znám také díky Vysočina Aréně, kde se mimo jiné konají závody v poslední době tolik oblíbeného biatlonu. Co nabízí Nové Město na Moravě veřejnosti? Kde se dá lyžovat a co očekávat?

Ačkoliv ze zřejmých důvodů neposkytují české skiareály tak dobré podmínky jako při lyžování v Alpách, mají přesto co nabídnout. I v rámci České republiky totiž dochází k poměrně velkým investicím do modernizace lyžařských středisek, zvyšuje se zde kvalita služeb a lidé zde mohou strávit velmi příjemnou lyžařskou dovolenou.

Hlavním problémem českých sjezdovek jsou bohužel nestálé a nepředvídatelné sněhové podmínky. Zimy v posledních letech překvapují, a to v pozitivním i negativním slova smyslu. Pár let nazpět se dalo lyžovat pomalu až do května, jindy panující vysoké teploty i během ledna provoz mnohých lyžařských areálů zcela zastavily.

Podobně je tomu také v Novém Městě na Moravě. Při dostatku sněhu nabízí lyžařům vyžití na sjezdovkách i na běžkařských tratích. Ověřit si aktuální situaci lze na webovém portálu https://lyzovani.nmnm.cz/ (sekce lyžařské Novoměstsko) nebo ještě lépe prostřednictvím několika webových kamer. Není nic jednoduššího než se před cestou na Vysočinu podívat, jaké panují sněhové podmínky.

Historie lyžování na Novoměstsku

Historie lyžování v Čechách se začala psát kupodivu v Praze, resp. v Krkonoších. Nicméně rozvoj lyžování na Vysočině nebyl o moc pozadu. Ve stejném roce, kdy hrabě Jan Harrach dovezl lyže pro své lesníky v Krkonoších, přivezl na Vysočinu lyže revírník Rudolf Gabessan a u Fryšavy uskutečnil první zkušební jízdu.

Lyže se díky mnoha tamním řemeslníkům rozšířily. A již v roce 1895 vznikla v regionu první dílna specializovaná na výrobu lyží. Výuku lyžování na Vysočině měl jeden čas na starosti také Bohumil Hanč. Ten však v roce 1913 zahynul při mezinárodním závodu v běhu na lyžích na 50 km, který se konal na hřebenech Krkonoš.

Horácké muzeum mapuje počátky lyžování na Vysočině.

Historii lyžování na Vysočině dokladuje Horácké muzeum. Nachází se na Vratislavském náměstí přímo v Novém Městě na Moravě, v krásné budově původní renesanční radnice ze 16. století.

Lyžování v Novém Městě na Moravě

Známý lyžařský areál v Novém Městě na Moravě se nachází v nadmořské výšce 620 až 741 m.n.m. Oproti lyžování v Itálii nebo lyžování v Rakousku se pochopitelně jedná o níže položené regiony s méně prudkými svahy. Proto jsou vhodné zejména pro začínající nebo mírně pokročilé lyžaře.

Na Novoměstsku se koná světoznámý závod Zlatá lyže a také řada dalších závodů v běhu na lyžích, severské kombinaci, alpských disciplínách, v zimním triatlonu a v již zmiňovaném biatlonu (mistrovství světa i závody Světového poháru).

Sjezdová trať na Harusáku

Sjezdovka Harusák není nijak dlouhá, měří 550 m, sympatická je ale dvoumístná lanovka.

Pro sjezdové lyžování nabízí Nové Město na Moravě pouze jedinou sjezdovku. Mírný svah má délku 550 m a na jeho vrchol lyžaře sveze pohodlná dvoumístná lanovka. Sjezdovka se upravuje každý den a lyžařům se tak snaží poskytnout maximální komfort. Jak již bylo řečeno, jedná se spíše o mírný svah, vhodný pro výuku lyžování pro děti, pro začínající lyžaře nebo snowboardisty.

S výukou malých lyžařů mohou rodičům pomoci odborníci, nachází se zde lyžařská školička. Hodinové sazby sice nejsou nejlevnější (580 Kč/hod při individuální výuce), obecně ale rodiče hodnotí lyžařské školičky velmi dobře. Všechny děti mohou na Harusáku využít lanový 30 metrů dlouhý vlek.

Nejznámější sjezdovka pro lyžování na Novoměstsku je opatřena technickým zasněžováním i umělým osvětlením. Nechybí půjčovna lyžařského vybavení, prostorné parkoviště a pochopitelně občerstvení.

Den lze zakončit například podomácku připraveným grogem, který v chladných dnech skvěle zahřeje. Recept na grog obsahuje jen pár ingrediencí, které jsou všude dobře dostupné.

Běžecké trasy

Mnohem více možností mají na Novoměstsku milovníci bílé stopy. V tomto směru se jedná o významný areál, kde se koná mnoho známých závodů. Kromě profesionálních sportovců je ale mnoho kilometrů běžeckých tratí upravováno i pro veřejnost.

Turistické běžecké trasy dosahují neuvěřitelných 100 kilometrů. Jsou upravovány severovýchodně od Nového Města na Moravě a vedou přes území obcí Vlachovice, Sklené, Tři Studně, Fryšava, Kadov, Krátká, Sněžné, Samotín, Blatiny, Milovy, Podlesí, Kuklík, Odranec, Věcov, Jimramovské Pavlovice, Míchov, Roženecké Paseky, Studnice, Rokytno, Pohledec, Maršovice, Jimramov, Zubří, Radňovice, Jiříkovice a Nové Město na Moravě.

Téměř 100 km upravovaných běžeckých tratí na Novoměstsku znamená za dobrých sněhových podmínek ráj pro milovníky bílé stopy.

Tratě se upravují pro klasický běžecký styl, obvykle se tak děje před víkendem. V mnohém se trasy shodují s letními turistickými cestami. Aby bylo značení nezaměnitelné, jsou lyžařské trasy označeny oranžovými směrovkami. A o jakých trasách je řeč?

  • Jimramovský okruh – délka 15,8 km, středně náročná trasa
  • Okolo Fryšavy – délka 8,8 km, nenáročná trasa
  • Okolo lesa Ochoza – délka 10,9 km, nenáročná trasa
  • Okruh Zahradníkův Kout – délka 3 km, nenáročná trasa
  • Příměstský okruh – délka 4 km nenáročná trasa
  • Sněženský okruh – délka 10,8 km, středně náročná trasa
  • Studnický okruh – délka 18 km, středně náročná trasa

Kromě těchto pro veřejnost běžně dostupných běžeckých tras mají možnost si zájemci zkusit i závodní okruh ve Vysočina Aréně. Ovšem pouze tehdy, když zde neprobíhá organizovaný trénink nebo závod. Přehled všech akcí zájemci naleznou na webu www.vysocina-arena.cz.

Recenze skiareálu Nového Města na Moravě

Recenze a zkušenosti těch, co již skiareál Nového Města na Moravě měli možnost vyzkoušet, uvádí jak výhody, tak nevýhody.

Co se týká pozitivního hodnocení, zmiňují na prvním místě sedačkovou lanovku. Ta umožňuje lyžařům si mezi jednotlivými jízdami odpočinout, zároveň je přeprava na kopec díky lanovce opravdu rychlá. Ke kladům sjezdovky patří podle lyžařů také upravenost a příjemný sklon.

Na druhou stranu se negativně hodnotí občasná přelidněnost a samozřejmě nestálost počasí a v návaznosti na to kvalita sněhu. To je ovšem věc, kterou provozovatelé ovlivnit mohou jen velmi málo.

Praktické informace

Jízdné je na Harusáku dvojího typu – bodové a časové. V případě bodového si lyžař kupuje počet jízd, v případě časového se jízdné omezuje počtem hodin strávených na svahu.

Bodové jízdné dospělý/dítě do 12 let:

  • 10 jízd = 170 Kč/145 Kč
  • 20 jízd = 340 Kč/290 Kč
  • 30 jízd = 500 Kč/430 Kč
  • 40 jízd = 660 Kč/570 Kč
  • 50 jízd = 820 Kč/710 Kč
  • 60 jízd = 960 Kč/830 Kč

Časové jízdné dospělý/dítě do 12 let:

  • 1 hodina = 200 Kč/180 Kč
  • 2 hodiny = 270 Kč/220 Kč
  • 3 hodiny = 310 Kč/260 Kč
  • 4 hodiny = 350 Kč/290 Kč

Kontakty:

Mobil: 776 777 999
Web: www.skiharusak.cz
Email: office@skisnowpark.cz
Provozovatel: SKI SNOWPARK a.s., Malá 153, 592 31 Nové Město na Moravě

Odkaz na webové kamery: https://www.skiharusak.cz/webkamery/

Areál Ski Harusák lze také kontaktovat prostřednictvím Facebooku, na kterém má vlastní stránku. Kromě kontaktů zde člověk získá i ty nejaktuálnější informace o stavu sjezdovky.

TIP: Značka Meatfly nabízí mnoho lyžařského vybavení, ať už oblečení či ochranné pomůcky.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang