Roušky proti koronaviru – která rouška je nejúčinnější?

Roušky proti koronaviru – která rouška je nejúčinnější?

V souvislosti s nákazou epidemií koronaviru musí všichni plošně povinně nosit ochranné roušky či respirační roušky (respirátory). Ovšem v průběhu nákazy dochází v Česku k nedostatku tohoto zboží. Každý, kdo může si roušky šije sám doma. Aktuálně jsou tedy respirátory a roušky každodenním doplňkem pro každého. Je tedy lepší respirátor nebo rouška? Jaké druhy se vyrábí? To vše nabízí tento článek.

Od 19. března 2020 se povinnost mít zakrytá ústa a nos začala vztahovat plošně na celou Českou republiku. Každý má povinnost na veřejnosti mít ochrannou roušku nebo respirační roušku přes dýchací cesty – nos a ústa. Jedná se o jedno z opatření vlády proti koronaviru.

V souvislosti v původem koronaviru se lidé obávají například i přebírat či otevírat zásilky z Číny. Tyto obavy jsou zcela zbytečné. Zásilky z Číny koronavirus nepřenáší. Jako porovnání může pomoci i článek o španělské chřipce.

Je velmi důležité znát, jaké roušky jsou nejúčinnější a které doopravdy ochrání. V případě, že je člověk už nakažený, nesprávně použitý respirátor může i ohrozit okolí.

Respirační roušky

Respirační roušky jsou tzv. filtrační polomasky, které chrání dýchací cesty. Respirační roušku by měli nosit lidé, kteří jsou zdraví a tím se nejvíce chrání před nákazou koronavirem.

Respirační roušky se skládají z odlišných filtračních materiálů a také z odlišné samotné masky. Klasifikace respiračních roušek je označena FFP – “filtering face piece”. FFP se dělí na 3 třídy:

  • Respirační rouška FFP1

Tento typ respirační roušky disponuje nejnižší třídou ochrany. Použití těchto roušek je bezpečné především v potravinářském a stavebním průmyslu. Zachycuje minimálně 80% pevných částic, které se nachází ve vzduchu.

Tento typ roušky proti koronaviru není vhodné použít, protože koronaviry se šíří aerosolem. Respirační rouška FFP1 poskytuje ochranu tam, kde se nešíří aerosoly. Je možné tuto respirační roušku použít pouze jako ochranu před šířením koronaviru u nemocného člověka, má stejný význam jako klasická ústní rouška.

Respirační rouška třídy FFP1.
  • Respirační rouška FFP2

Tato respirační rouška disponuje střední třídou ochrany. Mimo jiné tyto roušky už poskytují ochranu proti aerosolům. Zachycuje minimálně 94% pevných částic, které se nachází ve vzduchu.

Respirační roušky třídy FFP2 jsou pro všechny zdavotníky, vyjma těch, kteří potřebují respirační roušky FFP3.

Respirační rouška třídy FFP2.
  • Respirační rouška FFP3

Tato respirační rouška disponuje nejvyšší třídou ochrany. Chrání před zdraví škodlivými aerosoly. Také filtruje viry a bakterie. Zachycuje minimálně 99% pevných částic, které se nachází ve vzduchu.

Ochranné roušky třídy FFP3 jsou tedy zdravotními rouškami pro zdravotníky, kteří se pohybují v prostředí, kde se šíří aerosoly – JIP, akutní péče, ARO, ventilovaná péče a stomatologové.

Respirační rouška třídy FFP3.

Respirační roušky jsou k dostání v lékárnách. Zakoupit je lze například na e-shopu lékárny Dr. Max.

Ústní roušky

Jedná se o ochranné ústenky, které jsou vyrobené z netkaných textilií a chrání před viry a bakteriemi, jsou to tedy anitivirové ústní roušky. V dnešní době jsou ústní roušky pouze jednorázovými zdravotními rouškami určenými k různým lékařským výkonům a různým biologickým zátěžím.

Ústní roušky by se měly každé 2 hodiny měnit, protože jejich účinnost po zvlhnutí klesá. Po sejmutí ústní roušky je třeba ji řádně zlikvidovat a poté si pečlivě umýt ruce, případně použít dezinfekci na ruce.

Je možnost i ústní roušky po použití řádně vydezinfikovat a vysušit a poté může být použita znovu. V případě, že je jednorázová ústní rouška příliš tenká, lze nosit dvě přes sebe.

Ústní roušky jsou především jako ochranné roušky.

Ústní roušky jsou určené především tedy k tomu, aby nakažený či infekční člověk chránil své okolí před dalším šířením nemoci kapénkovou cestou (tou se šíří například i chřipka).

Další možností jsou i textilní ústní roušky, které si každý vyrobí v pohodlí domova. Tyto roušky se dají nosit po vyvaření opakovaně. Navíc si každý může vytvořit ochrannou roušku dle své libosti. V článku Jak si vyrobit ochrannou roušku je stručný popis, jak si ústní roušku ušít doma.

Proč nosit ochrannou roušku?

Rouška proti koronaviru funguje především jako tzv. ochranná bariéra zabraňující tomu, aby člověk, který může být infekční, nešířil nemoc dál. V současné době se nošení roušky stalo především jako symbol ohleduplnosti vůči ostatním.

V případě, že není k dispozici či po ruce ústní rouška, je možné použít šátek, šálu nebo jinou textilní látku, kterou lze přetáhnout přes ústa a nos. Vždy je lepší alespoň nějaká ochranná vrstva dýchacích cest, než žádná.