Těhotenská kalkulačka – dle početí, kluk nebo holka

Těhotenská kalkulačka – dle početí, kluk nebo holka

Těhotenská kalkulačka, známá též jako těhotenský kalendář, je skvělý pomocník, který usnadní přehled o těhotenství. Díky výpočtům si lze spočítat týden těhotenství, předpokládaný týden porodu a dle čínského lunárního kalendáře dokonce i pohlaví miminka. Jak celý tento proces funguje, a lze se na to spolehnout?

Těhotenskou kalkulačku využívá většina žen, a to především na začátku těhotenství, kdy je pro ně vše nové a jsou zvědavé, kdy přijde miminko na svět.

Jak funguje těhotenská kalkulačka

Na internetu je mnoho těhotenských kalkulaček online. Do těchto kalkulaček stačí zadat datum poslední menstruace, a obratem kalkulačka vypočítá, kdy by se miminko mělo narodit.

  • Výpočet termínu porodu

Termín porodu si lze vypočítat i bez online kalkulačky. Celá tato metoda výpočtu vychází z předpokladu, že těhotenství bude trvat standardních 40 týdnů (tedy 38 týdnů od početí).

Nejpřesnější výpočet se získá, pokud je k datu prvního dne poslední menstruace přičte 40 týdnů, tedy 280 dní.

Stejně dobrý výsledek je možné získat, když se od prvního dne poslední menstruace odečtou 3 měsíce, a k tomu se následně přičte 7 dní.

Zde je tato metoda uvedena na příkladu – jestliže se počátek poslední menstruace datuje k 11. 4., po odečtení 3 měsíců je to 11. 1., po přičtení 7 dní je to pak datum 18. 1., a právě zde by se tedy mělo miminko narodit.

Těhotenská kalkulačka nedokáže odhalit pohlaví miminka
  • Těhotenská kalkulačka dle početí

Těhotenská kalkulačka pracuje s datem prvního dne poslední menstruace, a poskytuje relevantní výsledky jen ženám, které mají pravidelný cyklus.

Pokud tomu tak není, nezbývá nic jiného, než plně důvěřovat lékaři, který datum odhadne podle data otěhotnění čili ovulace.

Těhotenská kalkulačka datum oplodnění počítá také podle data poslední menstruace.

Online těhotenské kalkulačky podle data početí přičtou 266 dní od termínu ovulace. Tomuto věku se říká tzv. fetální věk (skutečný věk), a je o 2 týdny kratší než gestační stáří (odpovídá těhotenským týdnům matky).

Další metody pro zjištění termínu porodu

Lékař nastávající mamince nabídne v rámci předporodní péče ultrazvukové vyšetření, které pomocí tzv. CRL parametru zjistí datum narození miminka s vysokou přesností. Toto vyšetření se provádí v rámci prvo-trimestrálního screeningu, a to mezi 11. a 14. týdnem těhotenství.

I kdyby si nastávající maminka nebyla jistá prvním dnem poslední menstruace či početím, lékař může zjistit termín porodu následujícími způsoby:

  • poslechem prvních ozev srdce miminka – provádí se pomocí Doppleru či stetoskopu při CTG vyšetření. Srdeční činnost lze začít slyšet kolem 10. až 12. týdne těhotenství. 
  • anamnézou – její podstatou je zjistit, kdy nastaly první pohyby miminka (obvykle mezi 18. až 22. týdnem) 
  • sonografem – ten převede zvukové vlny na obraz plodu. Přesnost této metody postupně klesá zhruba od 20. týdne těhotenství. 
  • změřením výšky fundu – to je míra, která odpovídá vzdálenosti mezi stydkou kostí a nejvyšším bodem dělohy. 
  • na základě výšky uložení děložního čípku 

Čínský lunární kalendář

Podle čínského lunárního kalendáře si lze vypočítat i pohlaví miminka. Nutno zmínit, že to není 100%, a jde stále jen o domněnky.

Těhotenská kalkulačka kluka nebo holku neodhalí, tedy s největší pravděpodobností ne. Ale právě čínský lunární kalendář tuto možnost nabízí, ale není to jistota.

V tomto kalendáři se uvede věk matky v době početí a měsíc početí. V tabulce lze následně zjistit pohlaví miminka, které by se mělo narodit.

Z čínského lunárního kalendáře je možné zjistit pravděpodobné pohlaví miminka.

Na co se před porodem připravit?

V rámci těhotenství ženy často řeší, co na sebe. Toto je asi jediná chvíle v životě, kdy žena tvrdí, že nemá co na sebe, a je tomu opravdu tak. Nejpohodlnější jsou těhotenské šaty či kalhoty, které jsou speciálně navrhnuté tak, aby nic netlačilo na rostoucí bříško, a aby to bylo maximálně pohodlné.

Už v prvním trimestru je dobré přemýšlet nad porodnicí, ve které by si žena přála rodit. Některé porodnice totiž požadují přihlášení už během 3. měsíce. Na internetu si lze o každé porodnici zjistit, jaké je je jejich vybavení a co nabízí.

Zde jsou nejlepší porodnice v Česku, o kterých by si měla každá nastávající maminka vědět a podle toho se pak rozhodnout.

Podle porodnice, a především podle toho, co na oddělení šestinedělí nabízí, by si pak žena měla zjistit, co si sbalit s sebou do porodnice. Už před porodem se doporučuje mít nakoupené potřeby pro miminko. V Česku je nabízí e-shop Feedo, který maminkám dodává to nejkvalitnější zboží.

V rámci těhotenství mnoho žen čte knížky, ať už o těhotenství, o porodu, o šestinedělí a tak podobně. Často se seznamují s tím, co je čeká a nemine, a jak se v určitých situacích zachovat. Některé si dokonce čtou o tom, jak naučit dítě mluvit, jak naučit dítě plavat, jak naučit dítě číst nebo jak připravit dítě do školy. I přesto, že se to zdá jako daleká budoucnost, čas uteče jako voda a tyto informace přijdou brzy vhod.

Žena by se měla na příchod miminka řádně připravit. Ať už pomocí kurzů nebo čtením odborných knih.

Shrnutí

Těhotenská kalkulačka dokáže téměr s přesností zjistit datum početí i přibližný termín porodu. Nedokáže však určit pohlaví miminka, to je otázka matky přírody.

V době těhotenství je vhodné používat přírodní kosmetiku, která je pro těhotnou ženu i miminko daleko vhodnější.

Žena by měla využít poměrně velkého množství volného času a na příchod miminka se pořádně připravit.